Zaproszenia ślubne 


Zaproszenia ślubne to jeden z ważniejszych, zaraz po oświadczynach, oficjalny element poprzedzający dzień zawarcia związku małżeńskiego.
Kiedy love is in the air,warto oznajmić to całemu światu! A szczególnie tym osobom, z którymi chcecie spędzić ten wyjątkowy dzień. Warto zatem zadbać o to, aby już przygotowania i wszystko, co związane ze ślubem było wyjątkowe. Niewątpliwie ślub i wesele to jedne z najbardziej emocjonujących, jak również stresujących chwil w życiu, o czym już wiele par się przekonało i wiele jeszcze się przekona. Ale odpowiednie przygotowania, planowanie i właśnie szczegóły, na które warto zwracać uwagę już od samego początku, dodają tym chwilom magii.I to właśnie wysyłając zaproszenie na ślub możesz dać wskazówkę swoim bliskim, jak do tego podchodzisz.

Zaproszenie ślubne może być na przykład sygnałem, w jakim klimacie planujesz uroczystość i jak bardzo jest to dla Ciebie ważne.

Zaproszenia ślubne minimalistyczne mogą być na przykład sygnałem, że uroczystość będzie skromna, natomiast zaproszenia ślubne glamour -przeciwnie. W kolorach będzie przeważało złoto, biel, butelkowa zieleń, granat i liczne zdobienia. Idąc na kompromis, gdy na przykład nie jesteście jeszcze zdecydowani, możecie wybrać po prostu zaproszenie ślubne eleganckielub klasyczne.

Zaproszenia eko bez kopert, zaproszenia w stylu boho, rustykalne czy folklorystyczne, albo zaproszenie w stylu vintage, wymagają już trzymania się ściśle koncepcji i zadbania o takie detale jak papeteria ślubna.Zarówno forma jak i treść zaproszenia mogą być też bardzo spersonalizowane. Pisząc zaproszenie dla świadków możecie być mniej oficjalni, a bardziej emocjonalni.

Wiele par decyduje się na zaproszenie dla rodziców z prośbą o błogosławieństwoZaproszenie na ślub dla dziadków niejednokrotnie jest pamiątką z tego dnia, zatem warto pomyśleć o zaproszeniu ze zdjęciem.
Natomiast układając treść zaproszenia ślubnego dla dalszej rodziny czy znajomych, lub szefa – piszcie tak, aby nie zrazić nimi gości, albo nie popełnić gafy.

Zaproszenie nowoczesne, oryginalne czy nietypowe, jak
zaproszenie online, albo zaproszenie z humorem,“z jajem”, może zostać źle odebrane.

Zaproszenie ślubne po angielsku wyślijcie do tych z gości, którzy nie mówią po polsku.


Przygotowując lub wybierając zaproszenia na ślub możecie skorzystać z gotowych ofert jak zaproszenia do wypisywaniabez personalizacjia nawet zamówić darmowe, próbne zaproszenia,które rozwieją wszelkie wątpliwości. Na pewno uspokoi Was to jeśli dowiecie się, gdzie zamówić pojedyncze sztuki.
Robiąc natomiast zaproszenia ślubne handmade, które odda Wasz charakter jako młodej pary – inspiracji ślubnych DIY jest naprawdę mnóstwo (na przykład jak zrobić zaproszenie w pudełku), pamiętać należy, że są też takie reguły, o których nie można zapomnieć i muszą znaleźć się nawet w najbardziej fantazyjnym i wyszukanym zaproszeniu.
Istnieje savoir vivre zaproszeń ślubnych.

Warto wiedzieć:

 •  ile wcześniej wysłać zaproszenie na ślub lub jak je wręczać
 •  czy dawać informacje o poprawinach i jakie inne informacje można i trzeba tam zawrzeć
 •  jak wpisać dzieci na zaproszeniu
 •  jak napisać zaproszenie z osobą towarzyszącą
 •  czy, w końcu, czy i jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych. 

Skoro Wy jako młoda para nie decydujecie się na przygotowania ślubne na ostatnią chwilę, to postarajcie się nie postawić swoich gości w takiej sytuacji. Co najmniej na miesiąc wcześniej musicie mieć pewność, jak będzie wyglądała lista zaproszonych gości. Najlepsze i najbardziej komfortowe są jednak 3 miesiące przed datą uroczystości, a jeśli planowana jest w okresie wakacyjnym lub świątecznym, to warto zrobić to jeszcze wcześniej (nawet pół roku wcześniej).
Idealne zaproszenie ślubne powinno być klarowne i dostarczać wszystkie niezbędne informacje, aby uniknąć straty czasu na dzwonienie do każdego gościa i dokładania sobie niepotrzebnego stresu.


Co powinno znaleźć się na zaproszeniu ślubnym?

–  imiona i nazwiska pary młodej

–  dokładna data i godzina ślubu i wesela oraz poprawin – jeśli będą

–  prośba o potwierdzenie przybycia i podanie numeru telefonu.

Lepiej napisać za dużo, niż za mało i co ważne, zastanowić się nad umieszczeniem próśb czy drobnych żartów dotyczących prezentów. Także w przemyślany sposób powinno się zawierać informacje o tym, aby nie przynosić kwiatów, a na to miejsce inne podarunki.
Każda dorosła osoba, czyli taka, która ukończyła 18 lat, powinna dostać osobne zaproszenie. W innym przypadku wystarczy do nazwisk dodać dopisek “z rodziną” lub “z dziećmi”. Jeśli natomiast nie chcemy zapraszać dzieci, nie piszemy tego! Po prostu pomijamy i w razie potrzeby wyjaśniamy to podczas potwierdzania zaproszenia.
Powody niezależne od nas i daleka odległość – to okoliczności, przez które zaproszenie możemy wysłać, a nie dostarczyć osobiście. Wysłanie zaproszenia powinno iść w parze z rozmową telefoniczną. Najbliższej rodzinie zaproszenie zawsze powinno być dostarczane osobiście i w dwójkę.
Zapraszając parę, kobietę wpisujemy jako pierwszą. Jednak gdy zapraszamy brata, kuzyna czy przyjaciela z osobą towarzyszącą zasada zmienia się i imię i nazwisko partnerki, o ile jest nam znane, wpisujemy jako drugie. Przyjęło się, że wszystkie pełnoletnie osoby zapraszamy z osobami towarzyszącymi. Wybór pozostawiamy zaproszonej osobie, o czym powinna nas poinformować podczas potwierdzenia przybycia.


Brak zwrotów grzecznościowych, pomylone imiona lub ich zdrabnianie, niezrozumiałe skróty – to najczęstsze, czasami śmieszne, a czasami rażące błędy na zaproszeniu ślubnym.Nieznajomość zasad odmiany polskich nazwisk (należy odmieniać wszystkie nazwiska polskie, które nie mają końcówki -a; pomagać sobie można zadając pytanie w bierniku – kogo?; nieodmienione pozostawić nazwiska
zagraniczne) może skutkować tym, że otrzymacie stos słowników języka polskiego!


Idealnie wypisane zaproszenie powinno brzmieć:

 • –  Katarzyna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Sz.P. Magdalenę Sochę…
 • –  Katarzyna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Sz.P. Johna Lopez…
 • –  Katarzyna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Państwa Magdalenę i

Jerzego Sochów….

 • –  Katarzyna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Państwa Magdalenę i

Jerzego Sochów wraz z dziećmi / wraz z rodziną (w pierwszym
przypadku możemy wymienić wszystkie dzieci z imienia).

 • –  Katarzyna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Sz. P. Marka Markowskiego i Sz. P. Joannę Bednarz
 • –  Katarzyna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Sz. P. Marka Markowskiego z osobą towarzyszącą.

To od pary młodej zależy, czy zaproszeniami zająć się jeszcze przed wybraniem garnituru i sukni, fotografa i muzyki, czy zaraz po. Jest wiele ważnych spraw, bez których ślub i wesele nie mogą się odbyć. Dlatego tak ważne jest zadbać o naszych gości.